DISKUZNÍ FÓRUM

VČELAŘSKÝ POKEC

MVP - nařízení SVS

Datum: 30.04.2015 | Vložil: ing. Jiří Tuza

Do INFO PRO VČELAŘE jsem přidal dokument - nařízení SVS, vyhlášení ochranného pásma. Každý si ho prostudujte a řiďte se jím. Případné dotazy - př. Schejbal - nákazový referent.

vytracení včelstev

Datum: 14.04.2015 | Vložil: Jarmila Sedláčková

Nejedná se mi momentálně o problém včelí mor,ale o problém vytracených včelstev přes zimu 2014-15.Mám dojem,že se to netýká jen mě.Pro vysvětlení - 2 řádně zazimovaná včelstva se ni doslova vytratila a zanechala po sobě plno zásob. Při čištění podložek 26.12.2014 se zdálo ještě vše v pořádku.Za měsíc,při sběru měli pro vyšetření proti varoáze byla podložka 1.úlu čistá bez spadu. 2.úl se zdál v pořádku,na česně se objevovaly včely /mimořádně teplé počasí/. V březnu bzl už i tento úl tichý.Při otevření v 1.úle plno zásob,žádné včely,žádné mrtvolky a na dvou souších uprostřed zásob celkem asi 2 dcm zavíčkovaný plod. V úle 2. plno zásob (pravděpodobně i ze zářiové sousedské loupeže,kdy jsem zakrmila troje včelstva,ale pro loupež zazimovala jen dvoje).Dále na dně úlu byly asi 2 hrstě mrtvolek.Tyto jsem smetla a uložila zatím do mrazáku,protože mám zájem na tom,zjistit proč se stalo to co se stalo. Nemyslím,že je na vině varoáza,ale vysvětlení nemám (nové léčivo-které momentálně nevím jak sem jmenuje, cukr, nebo něco úplně jiného) Prosím o radu kam by dal zaslat takovýto vzorek k vyšetření. Zdravím.Sedláčková

Re: vytracení včelstev

Datum: 20.04.2015 | Vložil: Jiří Tuza

Vyšetření může provést laboratoř krajské SVS, nebo VÚVč v Dole.

Re: vytracení včelstev

Datum: 09.03.2017 | Vložil: Antonín Dvořák

Dobrý den, p. Sedláčková
Váš případ "vytracení" včelstev je typický důsledek varroázy. Vaše včelstva v důsledku působení roztoče Varroa napadl virus zakrnělých křídel, tzn., že jsou v úle včely s nedostatečně vyvinutými křídly, po opuštění úlu (prolet) se do úlu již nevrátí, takže včelstvo slábne, až zcela uhyne anebo úl je bez včel. Posílat někam vzorek nemá cenu. Vámi popsaný případ se stal v roce 2014 - 2015 řadě jiných včelařů. Příčiny tohoto stavu alespoň u nás na Plzeňsku byly následující: r.2013 byl rojovým rokem, na podzim r. 2013 byl značný výskyt podzimní medovice (melecitózy), zima r. 2014 poměrně teplá s častými prolety včelstev, tzn. včelstva i roje zásobené podzimní melecitózou se mohly "vyprášit" a dobře přežít zimu, jaro r. 2014 bylo pro včely velmi příznivé (brzký nástup, využití lísky, jívy apod.), takže včelstva měla ideální podmínky pro jarní rozvoj, samozřejmě z brzkým plodováním včelstev se také velmi dobře "dařilo na plodu" roztoči Varroa, po vytočení květového medu včelaři čekali na med medovicový, ale ten se "nedostavil" včelstva v důsledku hladu slábla, řada včelařů čekala na medovicový med do konce července i déle, aniž včelstva podněcovali popř. přikrmovali. Přestože potom začali včelstva krmit a léčit, v řadě případů již bylo pozdě, neboť zimní generace včel byla již v důsledku působení roztoče (virózy) tak poškozena, takže během podzimu 2014 popř. jara 2015 včelaři o včelstva přišli. Tyto velké úhyny včelstev se statisticky opakují pravidelně během 3 - 4 let. Velké úhyny byly v letech 2007/2008, 2010/2011 a 2014/2015, takže v letech 2017/2018 lze opět očekávat problém se včelstvy. Zdravím Dvořák

Re: vytracení včelstev

Datum: 10.03.2017 | Vložil: Jiří Lehocky

Pravděpodobně kombinace Varroázy s Nosemou. Nosema se dát zjistit pod mikroskopem. Varroa pouhým okem.

Mor včelího plodu na území naší ZO

Datum: 31.03.2015 | Vložil: Jiří Tuza

Mor se vyskytl u jednoho včelstva v oblasti Příbor-Paseky. Co se bude dít dál?
1)Ochranné pásmo v okruhu 5km bude vyhlášeno během dubna
2)v květnu bude odebrána měl - 1 vzorek z každé začínající desítky včelstev
3)úhrada vyšetření - 500 Kč za vzorek. Zaplatí to zatím ZO, po cca 1/2 roce dostaneme proplaceno zpět.
4)po 1 roce může být v případě negativního výsledku vyšetření měli ochranné pásmo zrušeno. Už aby to bylo!
Věřím, že žádný ze včelařů nebude roznášet a živit drby typu ten a ten nám sem zatáhnul mor... Může se to stát každému, byť by měl úly a včelstva v pořádku.

Re: Mor včelího plodu na území naší ZO

Datum: 02.04.2015 | Vložil: Petr Bujnoch

Přeji příborským včelařům úspěšné zvládnutí situace po vyhlášení ochranného pásma. Souhlasím se vším, co př. Tuza napsal. Hukvaldy jsou v ochranném pásmu od loňského roku, i když vzorky na mor včelího plodu jsme měli i letos negativní.
Za sousední ZO ČSV Rychaltice Petr Bujnoch, předseda.

Přidat nový příspěvek